Graitec Advance

Aspekty Biznesu

Jak uniknąć internetowych oszustów?

3 min read
oszust internetowy

Internet to miejsce, w którym spędzamy dużą ilość wolnego czasu i w którym chcielibyśmy czuć się bezpiecznie. Poprzez internet dokonujemy przelewów, płacimy za zakupy, zamawiamy towary, robimy rezerwacje, korzystamy z różnorakich stron, by znaleźć interesujące nas informacje lub oferty. Na każdego użytkownika sieci może jednak czekać niemiła niespodzianka, gdy okaże się, że poufne dane zostały wykradzione, a komputer zawirusowany. Różni oszuści tylko czyhają, by wykorzystać przypadkową ofiarę, która zapomniała o czujności. W tym artykule przedstawimy najczęściej występujące oszustwa i poradzimy, co robić, aby się ich ustrzec.

Kim jest oszust internetowy?

Oszust internetowy to trudna do wyróżnienia osoba – bardzo ciężko jest od razu zorientować się, czy ktoś jest oszustem, czy też nie. Może to być dowolny użytkownik, który decyduje się wykorzystać spryt i narzędzia technologiczne do tego, by osiągnąć zysk cudzym kosztem. Oszuści posiłkują się zazwyczaj wystawianiem chwytliwych ofert czy ogłoszeń na różnych portalach społecznościowych i stronach z aukcjami. Mogą też rozsyłać wiadomości i e-maile. Niektórzy z nich opanowali wiele technik efektywnego wpływania na ludzi i potrafią dobrze przekonywać innych do zrobienia tego, o co poproszą.

Jak rozpoznać oszusta – kilka praktycznych zasad

Jedną z prostych metod rozpoznawania oszustw jest pozostawanie sceptycznym do „świetnych okazji” i niesamowitych obniżek. Jeśli jakaś oferta wydaje nam się podejrzanie tania, lub obniżona o ogromny procent, istnieje duże prawdopodobieństwo, że za jej publikacją stoi oszust, który poprosi nas o wpłatę, a później urwie kontakt, nie wysyłając obiecanego wcześniej produktu.
Podczas otrzymywania wiadomości i maili powinniśmy być natomiast wyczuleni na pojawiające się w nich linki. Nie należy klikać w odnośniki, które przekierują nas na inną stronę, jeśli nie jesteśmy absolutnie pewni, że jest to bezpieczna witryna. Kliknięcie w podejrzany odnośnik lub pobranie przesłanego załącznika może skutkować zainfekowaniem naszego sprzętu i wykradzeniem danych.

Popularne oszustwa w internecie

Oszuści mają szeroki wachlarz pomysłów na to, jak podejść swoją ofiarę. Często podają się za przedstawicieli firm energetycznych lub banków i proszą o uregulowanie niewielkiej należności. Bywa także, że mamią informacjami o rzekomym wygraniu przez nas nagrody pieniężnej w loterii czy możliwością wejścia w niewielki biznes, który przyniesie nam znaczne pomnożenie oszczędności. Oszuści sprzedają także różne przedmioty, a po otrzymaniu pieniędzy blokują możliwość kontaktu i nigdy nie wysyłają obiecanego przedmiotu. Coraz popularniejsze stają się również oszustwa związane z pomocą charytatywną – zbiórki pieniędzy czy darów, które nigdy nie trafiają do potrzebujących.

Jak walczyć z oszustwami w internecie?

Gdy jakaś oferta wydaje nam się podejrzana, warto jest zgłosić ją administratorom grupy lub strony, na której się pojawiła. Jeśli zostanie w porę zdjęta, mniej osób ją zobaczy i z niej skorzysta. Choć oszust dysponuje zapewne kilkunastoma innymi kontami i będzie próbował dalej udostępniać swoje ogłoszenia, lepiej zrobić cokolwiek niż pozostać biernym. Jednak niezaprzeczalnie najlepszą opcją walki z oszustwami pozostaje rozpowszechnianie materiałów edukacyjnych i informacji o tym, jak ustrzegać się przed oszustwami i zachowywać stałą czujność.

Copyright © Graitec Advance - Aspekty Biznesu All rights reserved. | Newsphere by AF themes.