Graitec Advance

Aspekty Biznesu

Zmiany w podatkach VAT – kilka kluczowych wzmianek

3 min read
zmiany w podatkach

Przyczyna zmian w podatkach VAT.

Ludzie oczytani doskonale wiedzą o tym, że zmiany w podatkach VAT są bezpośrednio powiązane z tym, że pandemia trwała dwa lata i zapewne powróci w najbliższą jesień. Pandemia ta to było przynajmniej częściowe blokowanie gospodarki, po to wirus się nie rozprzestrzeniał zbyt gwałtownie. Działania te w praktyce wywołały inflację i to na poziomie znacznym. Dlatego zmiany w podatkach VAT stały się czymś nie uniknionym i nie tylko powiązanym z rozliczeniami się firm, ale też i z tą tarczą antyinflacyjną, a tarcza ta to w praktyce zniknięcie VATu na żywność i jego obniżenie na paliwo. Działania te są, ale zdaniem niektórych opcje te pojawiły się po niemal dwóch latach od rozpoczęcia pandemii, a powinny natychmiastowo. Wiele znaczy też i to, że powinno ich być znacznie więcej i nie powinny się skupiać tylko na sferach socjalnych, ale też i na tym, by przedsiębiorcy odbudowali własny potencjał, a raczej głównie na tym.

Rozliczanie PIT – nowe zasady.

Rozliczanie PIT to rzecz jasna wiele numerków, bo istnieje PIT – 11 i PIT – 37, czyli by opisać każdą z tych opcji trzeba by było stworzyć kilkadziesiąt tekstów, a tu kluczowe znaczenie ma to, by każdy się dowiedział, które rodzaje PITów w formie elektronicznej ma złożyć urzędowi skarbowemu i na jakie ulgi w ich przypadku może liczyć. Ulgi takowe są też powiązane z tym, że dana osoba ma dzieci, a inna nie. Jednym słowem suma tych wszystkich czynników wpływa na to ile dana osoba może osiągnąć i dlatego też pojawią się osoby kombinujące, czyli odmieniający swoją sytuację w taki sposób, by załapać się na tę jedną ulgę więcej. Nie każdy rozumuje w ten sposób, ale trzeba generalnie uczynić jak najwięcej, by nie tracić pieniędzy w tych dość trudnych czasach.

Co dodatkowo przewidują zmiany w PIT?

Nie trzeba być wybitnie genialnym, że ustawy dotyczące zmian w PIT napisane są tym prawniczym słownictwem, czyli pełne są synonimów niezbyt często używanych. Dlatego nawet pewni radcy prawni mają problem ze zrozumieniem zapisów odnośnie jakiejś ulgi. Jeśli zaś chodzi o wypowiedzi polityków powiązane z tą konkretną ulga to bywają one mylące. Nie wiadomo też i tego, czy ten internetowy system rozliczania się z PITów już uwzględnia te wszystkie ulgi. Wszystko to wygląda dość nieciekawie, a prawo dla jakiejś części z nas stało się dziwnym. Pewnym jest jedynie to, że obecny rząd jest nastawionym na dawanie ulg socjalnych, czyli najwięcej mogą osiągnąć pracownicy etatowi, którzy to mają więcej niż dwoje dzieci i od wielu lat zajmują skromne mieszkanie.

Ulgi podatkowe – z jakich warto skorzystać?

Jeśli chodzi o ulgi to warto skorzystać z tych powiązanych z energią elektryczną, gazem i wodą, bo wiele podrożało od stycznia roku 2022. Dodatkowo maja się pojawić zapomogi powiązane z tym wyrównaniem części kosztów. Wszystkie te pomoce powiązane są rzecz jasna ze złożeniem odpowiednich dokumentów i trzeba to zrobić w odpowiednim czasie. Informacje powiązane z ulgami i zapomogami da się znaleźć na stronach internetowych urzędów i co równie ważne w telewizji także je reklamowano. Dosłownie trzeba się z tym wszystkim zapoznać dogłębnie, po to by skorzystać z jak największej ilości ulg.

Copyright © Graitec Advance - Aspekty Biznesu All rights reserved. | Newsphere by AF themes.